vymaze sa Občianska náuka
Vytlačiť
Administrator

Naša škola sa aj tento rok zúčastnila Olympiády ľudských práv. Ide o postupovú súťaž, ktorá pozostáva zo školského kola, krajského kola a vrcholí celoštátnym kolom, pričom jej základnou ideou je prispievať k ľudskoprávnemu vzdelávaniu, vzdelávaniu k demokratickému občianstvu, celkovej kultivácii poznatkov a postojov študujúcej mládeže.

Školské kolo sme na našom gymnáziu neorganizovali. V prípade, že pedagóg alebo škola si dokážu spomedzi študentov vybrať jedného, ktorého prihlásia priamo do krajského kola OĽP, školské kolo nie je nutnou záležitosťou.

Tohtoročné krajské kolo vo svojich priestoroch hostila Filozofická fakulta UPJŠ 7. februára 2019. Začali sme vedomostným testom, ten sme úspešne zvládli a následne nás čakala tá viac stresujúca časť - tézy. Všetkých dvadsať téz bolo zverejnených vopred, takže každý mal možnosť sa na ne pripraviť. Ja som si vytiahol tézu o Instabulskom dohovore a marginalizácii práv žien. Nebola to najjednoduchšia téma, ale jej zodpovedanie spoločne s výsledkom testu nám vyslúžilo pekné 2. miesto a miestenku do celoštátneho kola.

Po dlhej príprave sme sa dočkali vrcholu. 10. až 12. apríla 2019 sa konalo celoštátne kolo v Omšení (periféria mesta Trenčín). Uvedomujúc si prítomnosť silnej konkurencie zo všetkých kútov Slovenska, sme s p. profesorkou Bocanovou vnímali ako úspech už len to, že sme mohli byť súčasťou takéhoto podujatia. Podmienkou pre účasť v tomto kole bolo napísanie úvahy na jednu zo štyroch ponúknutých tém. My sme si zvolili tému s názvom „Potrebuje moja generácia nový November?“ Nezostalo sa iba pri písaní. Jednou z troch častí tohto kola bola ústna prezentácia už spomenutých úvah. Druhá časť nás preverila najviac. Ťahali sme si rôzne modelové prípady, ktoré sa udiali na Slovensku a vo svete a našou úlohou bolo skrze ľudskoprávne východiská analyzovať ich problematiku a nájsť možné riešenia. Náročnosť tejto časti spočíva v tom, že spektrum tém je naozaj široké a nie je možné sa na to vopred pripraviť.

12 najúspešnejších študentov z predošlých častí sa dostalo až do samotného finálového kola. Dostali sme sa tam aj my, ale konkurencia bola prisilná. Finálové kolo prebiehalo ústnou formou, každý si vytiahol jednu vetu, v ktorej bol načrtnutý aktuálny spoločenský problém, zväčša kontroverzného charakteru. Vytiahol som si prípad Gréty, švédskej aktivistky a bojovníčky za životné prostredie. Žiaľ, v tomto kole sa nám už nepodarilo dosiahnuť výraznejší                   úspech.

Napriek tomu, mňa osobne táto súťaž obohatila o nové poznatky, spoznal som svoje limity, spoznal som nových ľudí a dokázal som sa s nimi porovnať.

Matúš Hanušovský