ZOZNAM absolvovaných kurzov:
1. Resilience and Well-being Strenghts for Teachers
7. 10. 2024 - 12. 10. 2024
Barcelona, Španielsko
PaedDr. Mária Mendel
INFO z realizácie
Niektorí ľudia prosperujú počas kríz, iní v stave pohody. Ani jeden z týchto stavov však nemôžeme udržiavať konzistentne, pretože sa menia v rôznych obdobiach a aspektoch nášho života. Neustále prechádzame zmenami a pohybujeme sa v stave neustáleho vývoja, čo je dnes možno ešte výraznejšie než kedykoľvek predtým.
V dňoch 7. až 12. októbra 2024 som sa v Barcelone zúčastnila na kurze Resilience and Well-being strengths for teachers, vedenom psychologičkou, psychoterapeutkou a art-terapeutkou Soniou Sola Gil, s ktorou sme sa zaoberali širokou tematikou mentálneho zdravia, pohody, šťastia, odolnosti a pod. Okrem množstva teoretických poznatkov sme si veľa vecí a prístupov vyskúšali aj prakticky, mnohé z nich aj prostredníctvom umenia, ktoré pomáha odbúrať stres, prekážky a doslova "liečiť" zranených i takých, ktorí prešli nejakou traumou alebo nevedia veci vyjadriť slovne.
Je prirodzené, že si nemôžeme a nevieme vysokú úroveň pohody udržiavať neustále, je však potrebné, aby sme sa učili a viedli aj študentov k tomu, aby boli schopní prevziať zodpovednosť za rozvoj odolnosti. Odolnosť je vlastne schopnosť odraziť sa od nepriazne osudu, udržať si šťastie a dosiahnuť úspech. Podporuje sa prostredníctvom rastového myslenia (growth mindset), teda presvedčenia, že schopnosti možno rozvíjať úsilím a učením, na rozdiel od fixného myslenia (fixed mindset), ktoré sa považuje za statické a obmedzujúce.
Pohoda, sebavedomie a spokojnosť sú založené na šiestich základných princípoch:
1. Žiť vedome (uvedomenie si vlastného šťastia);
2. Prijatie seba samého (prijatie toho, kým ste);
3. Prevzatie zodpovednosti (mať kontrolu nad svojím životom);
4. Empowerment/Assertiveness (postaviť sa za seba);
5. Žiť s cieľom (mať jasné ciele);
6. Integrita (súlad s osobnými hodnotami).
Nemenej dôležitou súčasťou dosahovania stavu pohody je praktizovanie meditácie. Už naša viera nám dáva bezpochyby veľa možností meditácie, modlitby a pod. A napokon aj tzv. "praktiky vďačnosti", ktoré môžeme realizovať doma aj v škole, podporujú pozitívne emócie a pohodu. Tieto praktiky môžu byť jednoduché (napr. každý deň začať alebo skončiť s tým, že si uvedomím/ napíšem, za čo som vďačný), sú však účinné a pomáhajú jednotlivcom oceniť prítomný okamih.
Toto je len krátky náčrt toho, čím sme sa zaoberali a čo sme rozoberali na našom kurze. Moderné prístupy a stratégie, reflektujúce súčasné trendy, a to všetko prediskutované s veľmi obohacujúcimi skúsenosťami a zážitkami ďalších učiteľov z rôznych typov škôl z Nemecka, Fínska a Španielska. "Už len" každodennou mravčou prácou snažiť sa urobiť ten jeden malý krok vpred, ktorý v konečnom dôsledku môže znamenať veľkú zmenu pre žiaka, študenta, učiteľa i školu.
PaedDr. Mária Mendel